Solpadeine Extra 500mg/12.8 mg/30mg 16 comprimate efervescente

Solpadeine Extra 500mg/12.8 mg/30mg 16 comprimate efervescente

3.91/5 (40)

DescriereSolpadeine Extra poate fi utilizat la pacienții cu vârsta de peste 12 ani, pentru ameliorarea pe termen scurt a durerii moderate, care necesită ameliorare mai puternică decât a altor medicamente pentru calmarea durerii, cum sunt paracetamolul, ibuprofenul sau acidul acetilsalicilic în monoterapie. Acesta poate fi folosit pentru dureri de cap, migrene, cu sau fără semne de avertizare (aură), dureri de dinţi (inclusiv durere după extracție), durerile menstruale, nevralgii, luxaţii și entorse, dureri de spate, dureri la nivelul oaselor și articulațiilor cauzate de artrită și reumatism, sciatică. Comprimatele conțin trei componente active: paracetamol, codeină și cafeină. Codeina şi paracetamol sunt ambele medicamente pentru calmarea durerii. Codeina aparține unui grup de medicamente numite analgezice opioide, care acționează pentru a calma durerea. Cafeina acționează pentru a crește și mai mult eficacitatea paracetamolului. Aceasta poate fi utilizată ca atare sau în combinație cu alte  medicamente pentru calmarea durerii. Acțiunea triplă a ingredientelor oferă ameliorarea rapidă a durerii moderate. CompozitieSubstanțele active sunt paracetamol, codeină fosfat hemihidrat și cafeină. Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg, codeină fosfat hemihidrat 12,8 mg și cafeină 30 mg. Celelalte componente sunt: sorbitol (E420), zaharină sodică, hidrogenocarbonat de sodiu, lauril sulfat de sodiu, acid citric, carbonat de sodiu anhidru, povidonă K25, dimeticonă 350.Mod de administrareLuați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.Adulți:Luați 1 sau 2 comprimate dizolvate cel puţin într-un pahar cu apă (200 ml), la fiecare 4 - 6 ore, dacă este necesar. Adolescenți cu vârsta de 16-18 ani:Luaţi 1 sau 2 comprimate dizolvate cel puţin într-un pahar cu apă, la fiecare 6 ore, dacă este necesar.- Nu luați mai des de o dată la fiecare 6 ore.- Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore (echivalent la paracetamol 4 g, codeină fosfat hemihidrat 102,4 mg şi cafeină 240 mg). Adolescenți cu vârsta de 12-15 ani:Luaţi 1 comprimat dizolvat cel puţin într-un pahar cu apă (200 ml), la fiecare 6 ore, dacă este necesar.- Nu luați mai des de o dată la fiecare 6 ore.- Nu luați mai mult de 4 comprimate în 24 de ore (echivalent la paracetamol 2 g, codeină fosfat hemihidrat 51,2 mg şi cafeină 120 mg). - Nu luați mai mult decât doza recomandată.- Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 2 g pe zi, cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă dă un sfat diferit: - Dacă sunteți în vârstă, adult sau adolescent cu greutate mai mică de 50 kg- Dacă aveți probleme hepatice sau renale ușoare până la moderate- Dacă aveți sindrom Gilbert (icter familial non-hemolitic)- Dacă vă cunoașteți cu alcoolism cronic, malnutriție sau deshidratareEvitaţi excesul de cafeină din băuturi cum sunt cafeaua şi ceaiul. Consumul crescut de cafeină poate provoca tulburări de somn, tremurături şi senzaţie de disconfort în piept. Acest medicament nu trebuie să fie luat pentru mai mult de 3 zile. În cazul în care durerea nu se ameliorează după 3 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări. Adolescenţi şi copii cu vârsta mai mică de 12 aniSolpadeine Extra nu trebuie utilizată la pacienţi cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a problemelor severe cu respiraţia.ProducatorOmega Pharma Mod de prezentare Cutie cu 16 comprimate efervescente

brand: Omega Pharma

Produse similare

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g
4.07/5

Voltaren Forte 23.2mg/g gel 50g

101
34 LEI info
Hartmann DermaPlast Active Hot/Cold - Compresa cu gel, reutilizabila
4.02/5

Hartmann DermaPlast Active Hot/Cold - Compresa cu gel, reutilizabila

81
34 LEI info
Vaxicum Sport unguent 50 ml
4.03/5

Vaxicum Sport unguent 50 ml

84
33 LEI info
Fitodolor, 30 capsule, Fares
3.99/5

Fitodolor, 30 capsule, Fares

72
35 LEI info
Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml
3.96/5

Nurofen Junior 200mg/5ml aroma portocale 100 ml

61
35 LEI info
Kinetic gel 175ml Elidor
3.97/5

Kinetic gel 175ml Elidor

64
36 LEI info
Aspirin 500 mg 20 drajeuri
3.93/5

Aspirin 500 mg 20 drajeuri

51
36 LEI info
Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente
3.95/5

Alka Seltzer, 10 comprimate efervescente

58
37 LEI info
Thermacare Comprese calde pentru gat, umar si incheietura mainii 2 bucati
4.02/5

Thermacare Comprese calde pentru gat, umar si incheietura mainii 2 bucati

72
30 LEI info
Migrenyr Acut 20 comprimate
3.95/5

Migrenyr Acut 20 comprimate

64
38 LEI info
Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate
4.00/5

Nurofen Junior 7ani+ 100mg capsule moi masticabile aroma de portocale 12cpr 12 comprimate

64
30 LEI info
Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml
3.98/5

Krauter Gheara Dracului Roll LifeCare 50 ml

55
30 LEI info
Thermacare Comprese calde pentru partea inferioara a spatelui si sold 2 bucati
3.96/5

Thermacare Comprese calde pentru partea inferioara a spatelui si sold 2 bucati

69
39 LEI info
Krauter Magic Roll 60 ml
3.90/5

Krauter Magic Roll 60 ml

47
39 LEI info
Dacia Plant Calmindolor 60 comprimate
4.01/5

Dacia Plant Calmindolor 60 comprimate

64
28 LEI info
Enroush Plasturi menstruali 3 bucati
4.04/5

Enroush Plasturi menstruali 3 bucati

73
28 LEI info
Carpicon
4.06/5

Carpicon ""S"" Crema solida cu Propolis si Extract uleios de Rasina de conifere 10 bucati x 1.5 g

85
28 LEI info
Acustivum durere Spray auricular
3.95/5

Acustivum durere Spray auricular

68
40 LEI info
Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g
4.03/5

Artromio-Calmin cu Venin de vipera 50g

72
27 LEI info
Himalaya Rumalaya gel 30g
3.97/5

Himalaya Rumalaya gel 30g

47
27 LEI info
QPlaster Compresa termica refolosibila Cold-Hot 26 cm x 35 m
3.96/5

QPlaster Compresa termica refolosibila Cold-Hot 26 cm x 35 m

72
41 LEI info
Ibalgin Forte x 12 comprimate
4.02/5

Ibalgin Forte x 12 comprimate

67
27 LEI info
Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate
4.01/5

Dacia Plant Harpagophytum x 60 Comprimate

63
27 LEI info
Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare
4.05/5

Nurofen pentru copii 125 mg 10 supozitoare

77
26 LEI info
Antinevralgic Forte 20 comprimate
4.02/5

Antinevralgic Forte 20 comprimate

62
25 LEI info
Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml
4.01/5

Gel Puterea Tigrului, Transvital, 250 ml

56
25 LEI info
Antinevralgic P 20 comprimate
4.02/5

Antinevralgic P 20 comprimate

61
24 LEI info
Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare
4.06/5

Nurofen pentru copii 60mg 10 supozitoare

75
24 LEI info
Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate
4.04/5

Carpicon S Crema Solida 10 Supozitoare Hipocrate

66
24 LEI info
Zdrovit Raniseptol Spray x 125 ml
3.92/5

Zdrovit Raniseptol Spray x 125 ml

66
45 LEI info
Cold Spray Cryos 400 ml
4.04/5

Cold Spray Cryos 400 ml

64
23 LEI info
Nurofen Forte 400mg 12 comprimate
4.03/5

Nurofen Forte 400mg 12 comprimate

63
23 LEI info
Nurofen Forte 400mg 24 comprimate
3.95/5

Nurofen Forte 400mg 24 comprimate

78
45 LEI info
Saridon x 10 comprimate
4.09/5

Saridon x 10 comprimate

87
23 LEI info
Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml
4.06/5

Gel Gheara Dracului, Transvital, 250 ml

71
22 LEI info
Zdrovit Dolorgiet plasturi termici 10 bucati
3.85/5

Zdrovit Dolorgiet plasturi termici 10 bucati

41
46 LEI info
FARES Biomicin A2 solutie 10 ml
4.02/5

FARES Biomicin A2 solutie 10 ml

55
22 LEI info
Stimuven Plus x 50g cremă
4.04/5

Stimuven Plus x 50g cremă

65
22 LEI info
Stimuven Plus x 60g gel
4.03/5

Stimuven Plus x 60g gel

59
22 LEI info
Smecta Go 8 plicuri Reducere 6 LEI
4.24/5

Smecta Go 8 plicuri

22% 28 LEI
56
22 LEI info
Barza Plasturi impotriva durerilor mensturale 3 bucati
3.97/5

Barza Plasturi impotriva durerilor mensturale 3 bucati

37
22 LEI info
Femiplante 30 capsule Schaper & Brummer Reducere 5 LEI
4.08/5

Femiplante 30 capsule Schaper & Brummer

10% 52 LEI
95
47 LEI info
Carpicon
4.04/5

Carpicon ""S"" Crema solida 10 bucati

63
21 LEI info
TensoCold Pack instant cold compresa rece
3.99/5

TensoCold Pack instant cold compresa rece

42
21 LEI info
Ruscoven gel 100ml
3.90/5

Ruscoven gel 100ml

65
48 LEI info
Nevralgistop 20 comprimate
4.08/5

Nevralgistop 20 comprimate

75
20 LEI info
Hofigal Salicilol Natural 60 comprimate
4.04/5

Hofigal Salicilol Natural 60 comprimate

60
20 LEI info
Fasconal 20 comprimate
4.09/5

Fasconal 20 comprimate

78
20 LEI info