Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate

Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate

3.97/5 (193)

Prospect: Link ANM Compozitie 1 comprimat de zi contine: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg si excipienti:celuloza microcristalina,amidon pregelatinizat,croscarmeloza sodica,stearat de magneziu,povidona K30. 1 capsula seara la culcare contine: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg si excipienti:talc,laurilsulfat de sodiu,dioxid de siliciu coloidal anhidru,croscarmeloza sodica,eritrozina(E127),indigotina(E132),dioxid de titan(E171),gelatina. Substanta activa: carbocisteinum. Indicatii terapeutice: tratamentul simptomatic de scurta durata al starilor gripale insotite de cefalee si/sau febra si senzatia de nas infundat. Se recomanda numai adultilor si copiilor peste varsta de 15 ani. Contraindicatii Copii sub 15 ani. Hipersensibilitate la una dintre componentele produsului. Risc de glaucom cu unghi inchis. Risc de retentie urinara in afectiunile uretro-prostatice. Hipertensiune arteriala severa sau hipertensiune arteriala slab controlata prin tratament. Insuficienta coronariana severa. Asocierea cu IMAO neselctive(iproniazida). Ascocierea cu medicamente vasoconstrictoare ca de exemplu bromocriptina,pergolida,lisurida,cabergolina,ergotamina,dihidroergotamina si alte medicamente pentru usurarea congestiei nazale,indiferent ca cestea se administreaza oral sau nazal(fenilpropanolamina,fenilefrina,efedrina).Asocierea cu metilfenidat.Convulsii in antecedente.Alaptare.In general nu se recomanda administrarea la femei gravide. Precautii Absenta unei ameliorari sau agrvarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament,aparitia unei reactii alergice,a tahicardiei,palpitatiilor,hipertensiunii arteriale,aritmiilor,a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical. Paracetamolul si metabolitii sai sunt excretati in special in urina si de aceea,in insuficienta renala severa,intervalul dintre prize trebuie sa fie marit la 8 ore. Daca se administreaza si alte medicamente trebuie verificat continutul lor in paracetamol pentru a evita supradozajul. La adulti si copii cu greutatea peste 50 kg,doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe zi.Pseudoefedrina este un a-simpatomimetic cu actiune vasoconstrictoare,motiv pentru care Humagrip se administreaza cu prudenta in hipertiroidie,hipertensiune arteriala,afectiuni cardiace,psihoze sau diabet zaharat.In interventiile chirurgicale programate se va intrerupe tratamentul cu cateva zile inainte,datorita riscului aparitiei puseelor hipertensive si a aritmiilor cardiace intraoperator,in cazul in care se face anestezia cu un compus volatil halogenat.Se evita asocierea cu alte simpatomimetice. Datorita continutului in pseudoefedrina au fost descrise tulburari neurologice ca de exemplu halucinatii,convulsii,tulburari de comportament,agitatie si insomnie,mai frecvent la copii,dupa administrarea de medicamente vasoconstrictoare si in particular,in timpul episoadelor febrile sau in supradozaj.Datorita clorfeniraminei se recomanda in timpul tratamentului evitarea consumului de alcool ,de medicamente continand alcool si de sedative.Ingestia de alcool poate afecta vigilenta in cazul conducatorilor auto sau al celor care manipuleaza diferite utilaje.In tratamentul asociat cu IMAO selective(toloxona,moclobemid0,deoarece nu exista date disponibile si nu a putut fi evaluata existenta unei inetractiuni a acestora cu a-simpatomimetice vasoconstrictoare asa cum a fost documentat in cazul IMAO neselctive,pacientul trebuie informat in legatura cu efectele asocierii cu IMAO neselctive.Se va utiliza cu prudenta in insuficienta hepatica si /sau renala,datorita riscului de acumulare cu efecte toxice.Se impune administrarea cu atentie la persoanele varstnice cu tendinta crescuta la hipotensiune ortostatica,vertij,sedare,constipatie cronica(risc de ileus paralitic),hipertrofie prostatica. Mod de administrare: Durata maxima este de 4 zile. Se va respecta un interval intre prize de cel putin 4 ore. Doza recomandata este de un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi. Prezentare: cutia contine 12 comprimate si 4 capsule ; tratament pentru 4 zile .

brand: Urgo

Produse similare

Humer Stop Virus Spray nazal 15 ml
3.97/5

Humer Stop Virus Spray nazal 15 ml

171
35 LEI info
Sirop vitaminizantus 200ml FAUNUS PLANT
3.94/5

Sirop vitaminizantus 200ml FAUNUS PLANT

89
35 LEI info
Ulei biosept forte 10ml FARES
3.96/5

Ulei biosept forte 10ml FARES

165
36 LEI info
Sirop indulcit cu fructoza Bebe Biosept, 100ml, Fares
3.96/5

Sirop indulcit cu fructoza Bebe Biosept, 100ml, Fares

236
36 LEI info
Biosept A19 Mami si Bebe Sirop 100 ml
3.89/5

Biosept A19 Mami si Bebe Sirop 100 ml

70
36 LEI info
Zdrovit Gripovit Max C Ghimbir si miere 10 plicuri
3.99/5

Zdrovit Gripovit Max C Ghimbir si miere 10 plicuri

191
33 LEI info
GripStop Spray nazal 20 ml
3.95/5

GripStop Spray nazal 20 ml

174
37 LEI info
Alevia Dodino Sirop de Propolis cu Echinacea cu miere 150 ml
3.90/5

Alevia Dodino Sirop de Propolis cu Echinacea cu miere 150 ml

79
37 LEI info
Calmotusin balsam spray cu argint coloidal-fara alcool 20ml DACIA PLANT
3.99/5

Calmotusin balsam spray cu argint coloidal-fara alcool 20ml DACIA PLANT

137
33 LEI info
Fluend 12 capsule
3.95/5

Fluend 12 capsule

158
37 LEI info
Dr. Max Sinutin, 30 comprimate
3.99/5

Dr. Max Sinutin, 30 comprimate

2084
33 LEI info
Kityvit pentru caile respiratorii, 40 comprimate masticabile, PharmA-Z
3.99/5

Kityvit pentru caile respiratorii, 40 comprimate masticabile, PharmA-Z

212
32 LEI info
Gripvis 1.6 mg/ml Spray nazal 20 ml
3.94/5

Gripvis 1.6 mg/ml Spray nazal 20 ml

167
38 LEI info
Alevia Gripalin Sirop 150 ml
3.99/5

Alevia Gripalin Sirop 150 ml

180
32 LEI info
Fluend Extreme Hot Drink 10 plicuri
4.00/5

Fluend Extreme Hot Drink 10 plicuri

177
31 LEI info
Sirop de catina 500ml DOREL PLANT
3.94/5

Sirop de catina 500ml DOREL PLANT

155
39 LEI info
Solutie aerosoli cu propolis pentru copii Aerosoli Fericiti, 30ml, Prisaca Transilvania
3.87/5

Solutie aerosoli cu propolis pentru copii Aerosoli Fericiti, 30ml, Prisaca Transilvania

77
40 LEI info
Sinulan Duo Forte 30 tablete + Sinulan Express Forte 15 ml
4.01/5

Sinulan Duo Forte 30 tablete + Sinulan Express Forte 15 ml

153
30 LEI info
Minunino Raceala si Gripa sirop 100 ml
3.93/5

Minunino Raceala si Gripa sirop 100 ml

64
29 LEI info
Larogrip Frectie pentru adulti Lotiune 100 ml
4.03/5

Larogrip Frectie pentru adulti Lotiune 100 ml

188
28 LEI info
Good Routine Cold - Care Hot drink 8 plicuri
4.03/5

Good Routine Cold - Care Hot drink 8 plicuri

135
28 LEI info
Sirop de echinacea 200ml FAUNUS PLANT
4.02/5

Sirop de echinacea 200ml FAUNUS PLANT

97
27 LEI info
Sirop de macese 200ml FAUNUS PLANT
3.95/5

Sirop de macese 200ml FAUNUS PLANT

66
27 LEI info
Sirop de catina 200ml FAUNUS PLANT
3.94/5

Sirop de catina 200ml FAUNUS PLANT

62
27 LEI info
Dr. Max Spray nazal isotonic Baby, 30ml
4.03/5

Dr. Max Spray nazal isotonic Baby, 30ml

173
27 LEI info
Sinulan Duo Forte 60 tablete
3.90/5

Sinulan Duo Forte 60 tablete

190
43 LEI info
Biosept forte capsule moi 20cps FARES
3.90/5

Biosept forte capsule moi 20cps FARES

158
44 LEI info
Sinulan Forte 30 tablete
4.05/5

Sinulan Forte 30 tablete

185
25 LEI info
Gripovit Junior 10 plicuri
3.98/5

Gripovit Junior 10 plicuri

73
25 LEI info
Sinus stop ha 50ml PRO NATURA
4.05/5

Sinus stop ha 50ml PRO NATURA

110
25 LEI info
Spray pentru copii si adulti fara alcool Golamir 2Act, 30ml, Aboca
3.88/5

Spray pentru copii si adulti fara alcool Golamir 2Act, 30ml, Aboca

162
46 LEI info
Energotonic Suc de ridiche neagra cu miere de albine, 125ml, PlantExtrakt
3.88/5

Energotonic Suc de ridiche neagra cu miere de albine, 125ml, PlantExtrakt

137
46 LEI info
Picaturi orale pentru copii Virodep, 30 ml, Dr. Phyto
3.88/5

Picaturi orale pentru copii Virodep, 30 ml, Dr. Phyto

166
46 LEI info
Zdrovit Gripovit Max C fara zahar 10 plicuri
4.07/5

Zdrovit Gripovit Max C fara zahar 10 plicuri

195
22 LEI info
Nasirus Sinus sirop 100 ml
3.82/5

Nasirus Sinus sirop 100 ml

82
48 LEI info
Alevia Gripalin Natural solubil 10 plicuri
4.07/5

Alevia Gripalin Natural solubil 10 plicuri

171
22 LEI info
Zdrovit Gripovit Acerola 60 comprimate
4.07/5

Zdrovit Gripovit Acerola 60 comprimate

187
22 LEI info
Carmol M Lotiune 100 ml
4.07/5

Carmol M Lotiune 100 ml

173
22 LEI info
Flucalm 120ml PHARCO
3.73/5

Flucalm 120ml PHARCO

47
48 LEI info
Carmol Junior Solutie  100 ml
3.99/5

Carmol Junior Solutie 100 ml

68
22 LEI info
Pediakid Nez - Gorge Sirop de miere si lamaie petru raceala 125 ml
3.78/5

Pediakid Nez - Gorge Sirop de miere si lamaie petru raceala 125 ml

69
48 LEI info
Plasturi Sinulan Forte Aroma Patch Junior 18 luni +, 5 bucati, Walmark
4.07/5

Plasturi Sinulan Forte Aroma Patch Junior 18 luni +, 5 bucati, Walmark

165
22 LEI info
Gripovit Max C 10 plicuri
4.07/5

Gripovit Max C 10 plicuri

164
22 LEI info
Carmol Flu Lotiune 100 ml
4.08/5

Carmol Flu Lotiune 100 ml

214
21 LEI info
Carmol Junior, 100ml, Biofarm
4.08/5

Carmol Junior, 100ml, Biofarm

160
21 LEI info
Bioland Inhalant picaturi orale 10 ml
4.08/5

Bioland Inhalant picaturi orale 10 ml

208
21 LEI info
Sirop din muguri de pin 200ml DACIA PLANT
4.08/5

Sirop din muguri de pin 200ml DACIA PLANT

152
21 LEI info
Sirop din muguri de brad 200ml DACIA PLANT
4.08/5

Sirop din muguri de brad 200ml DACIA PLANT

158
21 LEI info