Coldrex Maxgrip cu Fructe de padure si Mentol 10 plicuri

Coldrex Maxgrip cu Fructe de padure si Mentol 10 plicuri

3.69/5 (24)

DescriereColdrex MAXGRIP fructe de padure si mentol este un medicament impotriva racelii si gripei care contine trei substante active:- paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;- clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant care desfunda nasul si sinusurile si va ajuta sa respirati mai usor;- vitamina C (acidul ascorbic) va ajuta sa inlocuiasca pierderile de vitamina C care pot fi pierdute in primele stadii de raceala si gripa.Coldrex MAXGRIP fructe de padure si mentol este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor musculare, congestiei nazale, sinuzitei precum si durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia. Nu utilizati Coldrex daca:- sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Lemon;- daca aveti tensiune arteriala mare;- daca aveti tiroida hiperactiva (hipertiroidism); - daca suferiti de o boala cardiaca;- daca aveti diabet;- daca aveti feocromocitom (o tumora in apropierea rinichilor);- daca aveti glaucom cu unghi inchis (tensiune crescuta la nivelul ochilor);- daca sunteti in tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidaza–IMAO, inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia, beta-blocante);- daca sunteti in tratament cu alte decongestionante simpatomimetice;- daca aveti intoleranta la unele categorii de glucide (contine zahar);Nu administrati copiilor cu varsta sub 12 ani.Nu depasiti doza zilnica recomandata.Cereti sfatul medicului, inainte de inceperea tratamentului cu acest medicament, daca suferiti de vreuna din urmatoarele afectiuni: -marirea volumului prostatei sau dificultati de urinare;-afectiuni ale vaselor de sange (de exemplu sindromul Raynaud,care se poate manifesta sub forma de dureri la nivelul degetelor ca raspuns la frig sau stres) boala renala sau hepatica severa. Antecedentele de boala hepatica cresc riscul afectarii hepatice datorate paracetamolului.Este necesara prudenta la varstnici si la pacientii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creste tensiunea arteriala.Riscul hepatotoxicitatii paracetamolului este mai mare in caz de afectare hepatica pre-existenta, incluzand hepatita virala sau cand sunt asociate alte medicamente cu potential hepatotoxic sau alcool.Daca simptomele de raceala persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului.Cereti sfatul medicului sau farmacistului daca nu sunteti sigur daca puteti lua acest medicament. Folosirea altor medicamente.Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.Nu luati Coldrex MAXGRIP fructe de padure si mentol- impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol;- cu alte medicamente decongestionante sau remedii pentru raceala;- daca sunteti in tratament cu antidepresive triciclice (amitriptilinade) sau de tipul inhibitori de monoaminoxidaza sau beta-blocante folosite in tratamentul problemelor cardiace si a hipertensiunii arteriale; De asemenea, inainte de a lua acest medicament, adresati-va medicului sau farmacistului.- daca luati warfarina sau alte cumarine (folosite impotriva coagularii sangelui);- daca luati metoclopramida si domperidona (stimuleaza motilitatea stomacului si intestinului subtire si au efecte antivomitive);- daca luati colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);- daca luati digoxina sau medicamente similare pentru boli cardiace;- daca luati medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame.Modificari ale rezultatelor unor analize de laborator.Daca urmeaza sa vi se faca analize spuneti medicului ca urmati tratament cu Coldrex deoarece paracetamolul poate influenta rezultatele analizelor. CompozitieParacetamol, Acid ascorbic, Clorhidrat de fenilefrină.Mod de administrarePentru administrare orala.Coldrex Lemon se administreaza sub forma unei bauturi calde.Goliti continutul unui plic intr-o cana, adaugati apa calda si amestecati bine.Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta de 12 ani si peste:Doza recomandata este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore, la nevoie. Nu luati mai mult de 5 plicuri in 24 de ore.Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului. Nu administrati Coldrex Lemon copiilor cu varsta mai mica de 12 ani. Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex MAXGRIP fructe de padure si mentolSolicitati imediat consult medical si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.Este important sa-i spuneti doctorului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista un risc serios de leziuni hepatice datorita intarzierii instituirii tratamentului. In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau in tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.Daca uitati sa luati Coldrex MAXGRIP fructe de padure si mentolLuati o doza atunci cand va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.ProducatorOmega PharmaMod de prezentareCutie 10 plicuri

brand: Omega Pharma

Produse similare

GripStop picaturi nazale x 15ml
3.78/5

GripStop picaturi nazale x 15ml

58
47 LEI info
Rinopanteina spray nazal, 20ml
3.79/5

Rinopanteina spray nazal, 20ml

61
47 LEI info
Aspirin Plus C 20 comprimate efervescente
3.78/5

Aspirin Plus C 20 comprimate efervescente

61
48 LEI info
Marimer Baby Izotonic Spray Igiena Nazala Zilnica 100 ml Lab Gilbert
3.78/5

Marimer Baby Izotonic Spray Igiena Nazala Zilnica 100 ml Lab Gilbert

61
48 LEI info
Energotonic Suc de ridiche neagra cu miere de albine, 125ml, PlantExtrakt
3.66/5

Energotonic Suc de ridiche neagra cu miere de albine, 125ml, PlantExtrakt

12
48 LEI info
Sinupret picaturi orale 100ml Bionorica
3.81/5

Sinupret picaturi orale 100ml Bionorica

66
46 LEI info
Zdrovit ClinSin Med Set pentru clatirea nasului si a sinusurilor
3.71/5

Zdrovit ClinSin Med Set pentru clatirea nasului si a sinusurilor

32
48 LEI info
Spray clinsin nazal 30ml ZDROVIT
3.71/5

Spray clinsin nazal 30ml ZDROVIT

35
49 LEI info
GripStop Spray nazal x 20ml
3.87/5

GripStop Spray nazal x 20ml

105
49 LEI info
Marimer Izotonic Spray Igiena Nazala Zilnica 100 ml Lab Gilbert
3.80/5

Marimer Izotonic Spray Igiena Nazala Zilnica 100 ml Lab Gilbert

62
45 LEI info
Sterimar Hypertonic 100 ml
3.81/5

Sterimar Hypertonic 100 ml

66
45 LEI info
Coldrex Maxgrip Lemon 10 plicuri
3.82/5

Coldrex Maxgrip Lemon 10 plicuri

68
45 LEI info
Coldrex Maxgrip aroma de Fructe de padure si mentol 10 plicuri
3.82/5

Coldrex Maxgrip aroma de Fructe de padure si mentol 10 plicuri

67
45 LEI info
Laridep spray oral, 30 ml, Dr. Phyto
3.81/5

Laridep spray oral, 30 ml, Dr. Phyto

77
49 LEI info
Sterimar bebe nas infundat 100 ml
3.80/5

Sterimar bebe nas infundat 100 ml

62
45 LEI info
Theraflu Max Raceala si Gripa Pulbere pentru Solutie Orala 10 plicuri
3.86/5

Theraflu Max Raceala si Gripa Pulbere pentru Solutie Orala 10 plicuri

84
45 LEI info
ACC 600 mg 10 Comprimate Efervescente pentru Solutie Orala
3.85/5

ACC 600 mg 10 Comprimate Efervescente pentru Solutie Orala

91
49 LEI info
Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 24 comprimate
3.80/5

Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 24 comprimate

62
45 LEI info
Pediakid Spray nazal Nez-Gorge 20 ml
3.78/5

Pediakid Spray nazal Nez-Gorge 20 ml

69
50 LEI info
Bronhoklir sirop pentru tuse uscata x 15 plicuri
3.83/5

Bronhoklir sirop pentru tuse uscata x 15 plicuri

71
44 LEI info
Marimer Baby Hipertonic Spray Raceala si Rinofaringita 100 ml Lab Gilbert
3.77/5

Marimer Baby Hipertonic Spray Raceala si Rinofaringita 100 ml Lab Gilbert

63
50 LEI info
Bronhoklir sirop pentru tuse productiva x 15 plicuri
3.83/5

Bronhoklir sirop pentru tuse productiva x 15 plicuri

70
44 LEI info
Sinomarin E.N.T. Spray decongestionant nazal hipertonic 200 ml
3.86/5

Sinomarin E.N.T. Spray decongestionant nazal hipertonic 200 ml

136
50 LEI info
Sinupret 50 drajeuri Bionorica
3.79/5

Sinupret 50 drajeuri Bionorica

70
50 LEI info
Propolgemma spray fara alcool pentru copii si adulti 30 ml Aboca
3.76/5

Propolgemma spray fara alcool pentru copii si adulti 30 ml Aboca

64
51 LEI info
Imupret 50 drajeuri
3.88/5

Imupret 50 drajeuri

81
42 LEI info
Sterimar spray pentru Igiena nazala 100 ml
3.78/5

Sterimar spray pentru Igiena nazala 100 ml

75
52 LEI info
Aspirin Plus C Forte 10 comprimate efervescente
3.85/5

Aspirin Plus C Forte 10 comprimate efervescente

70
42 LEI info
Bronchipret TP 20 comprimate filmate Bionorica
3.88/5

Bronchipret TP 20 comprimate filmate Bionorica

84
42 LEI info
Sterimar Mangan 100ml
3.85/5

Sterimar Mangan 100ml

70
42 LEI info
Marimer Hipertonic Spray Raceala si Rinofaringita 100 ml Lab Gilbert
3.75/5

Marimer Hipertonic Spray Raceala si Rinofaringita 100 ml Lab Gilbert

64
52 LEI info
Fumarosept x 24 de comprimate masticabile
3.84/5

Fumarosept x 24 de comprimate masticabile

68
42 LEI info
Picaturi orale pentru copii Virodep, 30 ml, Dr. Phyto
3.84/5

Picaturi orale pentru copii Virodep, 30 ml, Dr. Phyto

67
42 LEI info
Imunorezistan Junior pentru raceala si gripa, 125ml, PlantExtrakt
3.89/5

Imunorezistan Junior pentru raceala si gripa, 125ml, PlantExtrakt

86
42 LEI info
Tonsipret comprimate
3.84/5

Tonsipret comprimate

63
41 LEI info
Narivent Spray nazal 20 ml Plantamed
3.86/5

Narivent Spray nazal 20 ml Plantamed

72
41 LEI info
Prospan 10 comprimate efervescente pentru solutie orala
3.85/5

Prospan 10 comprimate efervescente pentru solutie orala

67
41 LEI info
Theraflu Raceala si Tuse x 16 cps
3.84/5

Theraflu Raceala si Tuse x 16 cps

60
40 LEI info
Sinos Duo 12+ani 15 capsule
3.74/5

Sinos Duo 12+ani 15 capsule

65
54 LEI info
Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 24 comprimate
3.85/5

Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 24 comprimate

63
40 LEI info
Diakof x 100ml sirop
3.89/5

Diakof x 100ml sirop

78
39 LEI info
Sterimar Mangan 50ml
3.85/5

Sterimar Mangan 50ml

63
39 LEI info
Sterimar Hypertonic 50 ml
3.85/5

Sterimar Hypertonic 50 ml

61
39 LEI info
Nurofen 200 mg 24 drajeuri
3.87/5

Nurofen 200 mg 24 drajeuri

67
38 LEI info
Gripovit Junior x 10 plicuri
3.95/5

Gripovit Junior x 10 plicuri

129
38 LEI info
Rinopanteina unguent nazal 10 g
3.87/5

Rinopanteina unguent nazal 10 g

67
38 LEI info
Theraflu Sinus Raceala si Gripa x 10 plicuri
3.86/5

Theraflu Sinus Raceala si Gripa x 10 plicuri

64
38 LEI info
Sinulan Duo Forte 60 tablete
3.86/5

Sinulan Duo Forte 60 tablete

63
38 LEI info