Aspirin Plus C 10 comprimate efervescente

Aspirin Plus C 10 comprimate efervescente

3.94/5 (38)

DescriereASPIRIN PLUS C contine acid acetilsalicilic si acid ascorbic ca si substante active si este utilizat la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani pentru tratamentul simptomatic al durerilor de cap, durerilor de dinti, dureri in gat, dureri menstruale, dureri musculare si articulare, dureri de spate, dureri articulare minore. Este utilizat si pentru tratamentul simptomatic al durerii si febrei din cadrul racelii si gripei.Mod de administrareAdulti si adolescenti (cu varsta peste 16 ani): 1 – 2 comprimate efervescente de ASPIRIN PLUS C (in medie 500 mg acid acetilsalicilic) repetand in functie de necesitati la intervale de 4-8 ore, fara sa se depaseasca doza zilnica maxima de 4000 mg acid acetilsalicilic. Se recomanda a nu se depasi doza de 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat.Comprimatele efervescente se dizolva intr-un pahar cu apa inainte de administrare. Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.IngredienteFiecare comprimat efervescent contine acid acetilsalicilic 400 mg, acid ascorbic 240 mg.Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.PrecautiiNu utilizati ASPIRIN PLUS C:- daca sunteti alergic la acidul acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau oricare dintre componentele acestui medicament;- daca aveti ulcer gastric sau duodenal activ;- daca aveti tendinta de sangerare crescuta (diateza hemoragica);- daca aveti antecedente de astm bronsic indus de administrarea salicilatilor sau a substantelor cu actiune similara, in special antiinflamatoare nesteroidiene;- daca aveti insuficienta hepatica grava;- daca aveti insuficienta renala grava; daca aveti insuficienta cardiaca necompensata;- daca aveti fenilcetonurie. Consultati medicul inainte de utilizare:- daca utilizati alte medicamente care contin acid acetilsalicilic,- daca utilizati cu regularitate analgezice,- daca aveti antecedente de ulcer sau sangerari la nivelul stomacului sau al intestinelor, sau inflamatii ale mucoasei stomacului (gastrita),- daca aveti afectiuni hepatice, renale, la nivelul inimii sau circulatiei sangelui,- daca aveti astm bronsic,- diverse reactii alergice- daca efectuati in acelasi timp un tratament cu alte medicamente.Nu se recomanda utilizarea acidului acetilsalicilic la copii. Nu luati acest medicament in ultimul trimestru de sarcina (dupa saptamana 24 de sarcina).In primul si al doilea trimestru de sarcina (pe parcursul primelor 24 de saptamani) trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament. Pe timpul perioadei alaptarii nu e necesara intreruperea alaptarii in general in cazul utilizarii medicamentului pe termen scurt, la dozele recomandate pentru dureri sau febra. Totusi, daca utilizarea pe termen lung si/sau in doze mari (mai mult de 6 comprimate efervescente pe zi) a fost prescrisa in cazuri izolate, pacienta trebuie sa intrerupa alaptarea. Nu utilizati doze mari de ASPIRIN PLUS C pentru perioade mari de timp fara recomandarea medicului. - daca urmeaza sa vi se efectueze o interventie chirurgicalaASPIRIN PLUS C contine sodiu 933 mg pe comprimat efervescent. Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.Mod de prezentareCutie cu 10 comprimate efervescente.

brand: Bayer

Produse similare

Aspirin Plus C Forte 10 comprimate efervescente
3.85/5

Aspirin Plus C Forte 10 comprimate efervescente

70
42 LEI info
Aspirin Plus C 20 comprimate efervescente
3.78/5

Aspirin Plus C 20 comprimate efervescente

61
48 LEI info
Bixtonim Xylo 1mg/ml picaturi nazale 10ml
4.02/5

Bixtonim Xylo 1mg/ml picaturi nazale 10ml

71
20 LEI info
Remiflu granule pentru solutie orala 8 plicuri unidoza
4.05/5

Remiflu granule pentru solutie orala 8 plicuri unidoza

80
20 LEI info
Caffetin x 12 cpr
4.02/5

Caffetin x 12 cpr

69
20 LEI info
Bromhexin Laropharm 12mg 20 comprimate
4.02/5

Bromhexin Laropharm 12mg 20 comprimate

69
20 LEI info
Trachisept Junior Miere şi Lamaie x 16 comprimate
4.02/5

Trachisept Junior Miere şi Lamaie x 16 comprimate

71
20 LEI info
Olynth 0,5mg/ml spray nazal 10 ml
4.01/5

Olynth 0,5mg/ml spray nazal 10 ml

64
20 LEI info
Rhinxyl HA 0,5mg/ml x 10 ml picături nazale
4.01/5

Rhinxyl HA 0,5mg/ml x 10 ml picături nazale

66
20 LEI info
Vapour Rub 40 g
3.94/5

Vapour Rub 40 g

39
20 LEI info
Lolli Herbal cu Gust de Capsuni 4 acadele Alpi
3.95/5

Lolli Herbal cu Gust de Capsuni 4 acadele Alpi

41
20 LEI info
Bixtonim Xylo 0,5mg/ml x 10ml picaturi nazale
4.01/5

Bixtonim Xylo 0,5mg/ml x 10ml picaturi nazale

69
21 LEI info
Carmol Flu Lotiune 100 ml
4.10/5

Carmol Flu Lotiune 100 ml

108
19 LEI info
Fares Muguri de pin sirop R12, 250 ml
3.99/5

Fares Muguri de pin sirop R12, 250 ml

61
21 LEI info
Alevia Gripalin Natural solubil 10 plicuri
4.00/5

Alevia Gripalin Natural solubil 10 plicuri

59
19 LEI info
Carmol Junior, 100ml, Biofarm
4.01/5

Carmol Junior, 100ml, Biofarm

61
19 LEI info
Paduden Rapid Forte 400 mg 10 cp
4.04/5

Paduden Rapid Forte 400 mg 10 cp

80
21 LEI info
Paduden sirop pentru copii 3 luni + cu aroma de caise 20 mg/ml 100 ml
4.02/5

Paduden sirop pentru copii 3 luni + cu aroma de caise 20 mg/ml 100 ml

75
21 LEI info
Sirop din muguri de pin 200ml DACIA PLANT
3.92/5

Sirop din muguri de pin 200ml DACIA PLANT

35
21 LEI info
Sirop din muguri de brad 200ml DACIA PLANT
3.93/5

Sirop din muguri de brad 200ml DACIA PLANT

36
21 LEI info
Carmol M Lotiune 100 ml
3.99/5

Carmol M Lotiune 100 ml

61
21 LEI info
Paduden Junior suspensie orala 40mg/ml, 100ml, Terapia
4.06/5

Paduden Junior suspensie orala 40mg/ml, 100ml, Terapia

82
19 LEI info
Propolis C Raceala si gripa adulti 10 plicuri
4.02/5

Propolis C Raceala si gripa adulti 10 plicuri

62
18 LEI info
Larofen Plus raceala si gripa 20 comprimate Laropharm
4.04/5

Larofen Plus raceala si gripa 20 comprimate Laropharm

72
18 LEI info
Cosinus 60 ml spray nazal
4.04/5

Cosinus 60 ml spray nazal

73
18 LEI info
Bioland Inhalant picaturi orale 10 ml
4.04/5

Bioland Inhalant picaturi orale 10 ml

70
18 LEI info
Propolis C Raceala si gripa 8 plicuri
4.00/5

Propolis C Raceala si gripa 8 plicuri

57
18 LEI info
Zdrovit Gripovit Acerola 60 comprimate
4.00/5

Zdrovit Gripovit Acerola 60 comprimate

68
22 LEI info
Nasic 10ml spray nazal
3.98/5

Nasic 10ml spray nazal

60
22 LEI info
Maresyl spray nazal solutie 1mg/ml, 10ml
3.98/5

Maresyl spray nazal solutie 1mg/ml, 10ml

61
22 LEI info
Plasturi Sinulan Forte Aroma Patch Junior 18 luni +, 5 bucati, Walmark
4.00/5

Plasturi Sinulan Forte Aroma Patch Junior 18 luni +, 5 bucati, Walmark

67
22 LEI info
Gripovit Max C 10 plicuri
3.99/5

Gripovit Max C 10 plicuri

64
22 LEI info
Vibrocil Actilong spray nazal, 10ml, Gsk
4.08/5

Vibrocil Actilong spray nazal, 10ml, Gsk

120
22 LEI info
Bioflu Raceala si Gripa 16 capsule moi Biofarm
3.99/5

Bioflu Raceala si Gripa 16 capsule moi Biofarm

66
23 LEI info
Alevia Antigripol 20 comprimate
4.02/5

Alevia Antigripol 20 comprimate

61
17 LEI info
Bixtonim Xylo 0,5mg/ml Spray Nazal 10 ml
3.99/5

Bixtonim Xylo 0,5mg/ml Spray Nazal 10 ml

67
23 LEI info
Caramele cu miere, 200g, Apidava
3.95/5

Caramele cu miere, 200g, Apidava

34
17 LEI info
Caramele cu polen, 200g, Apidava
3.95/5

Caramele cu polen, 200g, Apidava

32
17 LEI info
Caramele cu propolis, 200g, Apidava
3.96/5

Caramele cu propolis, 200g, Apidava

36
17 LEI info
Vapour Rub Gel respiri usor pentru adulti 50 g
3.93/5

Vapour Rub Gel respiri usor pentru adulti 50 g

42
23 LEI info
Maresyl spray nazal solutie 0.5mg/ml, 10ml
4.04/5

Maresyl spray nazal solutie 0.5mg/ml, 10ml

87
23 LEI info
Nosette Classic Spray Nazal 30 ml
3.97/5

Nosette Classic Spray Nazal 30 ml

60
23 LEI info
Nosette Strong Spray Nazal x 30 ml
3.97/5

Nosette Strong Spray Nazal x 30 ml

62
23 LEI info
Dr. Max Spray nazal isotonic Baby, 30ml
3.88/5

Dr. Max Spray nazal isotonic Baby, 30ml

23
23 LEI info
Faringo Intensiv Spray 8,75mg/doza, 15ml, Terapia
3.97/5

Faringo Intensiv Spray 8,75mg/doza, 15ml, Terapia

63
24 LEI info
Fleximobil frectie 100 ml
3.99/5

Fleximobil frectie 100 ml

69
24 LEI info
Gripovit Max C Ghimbir, miere, vitamina C 850mg x 10 plicuri Reducere 8 LEI
4.26/5

Gripovit Max C Ghimbir, miere, vitamina C 850mg x 10 plicuri

25% 32 LEI
77
24 LEI info
Biofarm Carmol Junior Solutie pentru uz extern, 100 ml
3.97/5

Biofarm Carmol Junior Solutie pentru uz extern, 100 ml

62
24 LEI info