Apap Forte pentru copii 40mg/ml suspensie orala cu paracetamol - 85ml

Apap Forte pentru copii 40mg/ml suspensie orala cu paracetamol - 85ml

4.05/5 (53)

Apap Forte pentru copii 40mg/ml suspensie orala - paracetamolCititi cu atentie şi in intregime acest prospect inainte de a incepe sa luati acest medicament deoarece contine informatii importante pentru dumneavoastra. Luati intotdeauna medicamentul Apap Forte pentru copii conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului. Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi. Întrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau recomandari. Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect.Vezi pct.4 Daca dupa 2 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.Ce gasiti in acest prospect:1. Ce este Apap Forte pentru copii şi pentru ce se utilizeaza2. Ce trebuie sa ştiti inainte sa luati Apap Forte pentru copii3. Cum sa luati Apap Forte pentru copii4. Reactii adverse posibile5. Cum se pastreaza Apap Forte pentru copii6. Continutul ambalajului şi alte informatii1. Ce este Apap Forte pentru copii şi pentru ce se utilizeazaApap Forte pentru copii apartine unui grup de medicamente denumite analgezice (calmante ale durerii) şi antipiretice, care amelioreaza durerea de intensitate uşoara pâna la moderata şi reduc febra. Apap Forte pentru copii poate fi utilizat pentru tratamentul simptomatic, pe termen scurt, al durerii de intensitate uşoara pâna la moderata (de exemplu durere de cap, durere de dinti şi durere menstruala) şi/sau al febrei (temperaturii crescute). Apap Forte pentru copii este utilizat pentru tratamentul durerii de intensitate uşoara pâna la moderata şi/sau al febrei la sugari (cu vârsta peste 3 luni), copii, adolescenti şi adulti (inclusiv vârstnici). Daca dupa 2 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.2. Ce trebuie sa ştiti inainte sa luati Apap Forte pentru copiiNu luati Apap Forte pentru copii daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).Atentionari şi precautii: inainte sa luati Apap Forte pentru copii , adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:- daca aveti probleme de ficat (incluzând sindrom Gilbert sau hepatita);- daca aveti probleme cu rinichii;- daca aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a globulelor roşii din sânge);- daca sunteți deshidratat sau/şi aveți malnutritie cronica;- daca aveti deficit al unei enzime specifice, numita glucozo-6-fosfat dehidrogenaza;- daca utilizati alte medicamente despre care se cunoaşte faptul ca afecteaza ficatul;- daca utilizati alte medicamente care contin paracetamol, deoarece acest lucru poate afecta grav ficatul;- daca aveti astm bronşic si sensibilitate la acid acetilsalicilic.Administrarea frecventa şi pe perioade lungi de timp a medicamentelor care amelioreaza durerea poate duce la declanşarea sau agravarea durerilor de cap. Nu trebuie sa creşteti doza de medicamente care amelioreaza durerea, ci trebuie sa va adresati medicului pentru recomandari.Atentionare: ingestia unor doze mai mari decât cele recomandate nu determina o ameliorare mai rapida a durerii, dar implica riscul de afectare grava a ficatului. Ca urmare, nu trebuie depaşita doza zilnica maxima de paracetamol. Adresati-va medicului sau farmacistului inaintea administrarii concomitente a altor medicamente care contin paracetamol. Simptomele afectarii ficatului apar in mod normal dupa primele zile. Ca urmare, este important sa va adresati imediat medicului daca ati luat o doza mai mare decât cea recomandata. A se vedea şi punctul 3 „Daca luati mai mult Apap Forte pentru copii decât trebuie”. În caz de febra crescuta (>39ºC), semne de infectie sau persistenta a simptomelor pentru mai mult de 2 zile, trebuie sa va adresati unui medic.Apap Forte pentru copii impreuna cu alte medicamente: spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente. Acest lucru este important in special in urmatoarele cazuri:- alte medicamente care contin paracetamol, cum sunt, de exemplu, unele medicamente pentru gripa;- warfarina sau acenocumarol (medicamente anticoagulante orale utilizate pentru subțierea sângelui);- glicopironiu şi propantelina (medicamente anticolinergice care pot reduce absorbtia paracetamolului);- contraceptive orale;- fenitoina, fenobarbital, primidona şi lamotrigina (medicamente utilizate pentru epilepsie);- cloramfenicol (un antibiotic);- izoniazida şi rifampicina (medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei);- metoclopramida şi domperidona (medicamente care accelereaza golirea stomacului de alimente);- probenecid (un medicament utilizat pentru tratamentul concentratiilor crescute de acid uric in circulatia sângelui (guta);- propranolol (un medicament utilizat pentru tratamentul tensiunii arteriale mari);- colestiramina (un medicament utilizat pentru a scadea valorile colesterolului);- zidovudina (un medicament utilizat pentru tratamentul SIDA);- flucloxacilina (antibiotic), din cauza unui risc grav de anomalie a sângelui si a lichidelor (acidoza metabolica cu decalaj anionic ridicat) care necesita tratament de urgența si care poate aparea in special in caz de insuficiența renala severa, septicemie (atunci când bacteriile si toxinele acestora circula in sânge, ducând la afectarea organelor), malnutriție, alcoolism cronic si daca se utilizeaza doze maxime zilnice de paracetamol.Efectele paracetamolului asupra testelor de laborator: pot fi afectate rezultatele analizelor privind valorile acidului uric şi glucozei in sânge.Apap Forte pentru copii impreuna cu alimente, bauturi şi alcool: Apap Forte pentru copii este un medicament gata preparat şi poate fi administrat impreuna cu alimente şi bauturi (cu exceptia bauturilor alcoolice). Daca de obicei consumati cantitati mari de bauturi alcoolice, trebuie sa luati Apap Forte pentru copii cu prudenta şi nu trebuie sa consumati bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu Apap Forte pentru copii. Administrarea medicamentelor nu a demonstrat o influenta asupra efectului medicamentului, dar daca luati acest medicament dupa mese, efectele sale pot fi intârziate.Sarcina şi alaptarea: daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramâneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Daca este necesar, Apap Forte pentru copii poate fi utilizat in timpul sarcinii. Ar trebui sa utilizați cea mai mica doza posibila care reduce durerea si/sau febra si sa o utilizați pentru cel mai scurt timp posibil. Adresați-va medicului dumneavoastra daca durerea si/sau febra nu sunt reduse sau daca trebuie sa luați medicamentul mai des. În dozele recomandate, Apap Forte pentru copii poate fi utilizat in timpul alaptarii.Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: de obicei, Apap Forte pentru copii nu interfereaza cu capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Totuşi, daca prezentati reactii adverse cum sunt somnolenta uşoara şi ameteli, nu trebuie sa conduceti vehicule şi nici sa folositi utilaje.Apap Forte pentru copii contine zahar, parahidroxibenzoat de metil (E218) şi parahidroxibenzoat de propil (E216). Acest medicament contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a utiliza acest medicament. Dozele de suspensie orala mai mari de 10ml contin peste 5g de zahar pe doza şi acest aspect trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat. Zaharul poate fi daunator pentru dinti. Acest medicament contine parahidroxibenzoat de metil (E218) şi parahidroxibenzoat de propil (E216), care pot provoca reactii alergice (posibil de tip intârziat).3. Cum sa luati Apap Forte pentru copiiLuati intotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris in acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Apap Forte pentru copii trebuie administrat pe cale orala. A se agita bine inainte de utilizare. Capacul flaconului este prevazut cu dispozitiv de inchidere securizat pentru copii. Pentru a-l deschide, trebuie sa apasati pe capac şi sa-l rasuciti, in acelaşi timp, in directia acelor de ceasornic. Suspensia orala nu trebuie diluata sau amestecata cu alte bauturi. A nu se depaşi doza stabilita. Va rugam sa observati ca dozele mai mari decât cele recomandate pot determina un risc de afectare foarte grava a ficatului.• Doza zilnica recomandata de paracetamol este de aproximativ 60mg/kg şi zi, divizata in 4 sau 6 administrari zilnice, adica 15mg/kg la intervale de 6 ore sau 10mg/kg la intervale de 4 ore. Doza trebuie stabilita in principal in functie de greutatea pacientului. Informatiile privind vârsta copilului in cadrul fiecarei grupe de greutate au numai caracter orientativ. De exemplu, pentru a administra 15mg/kg la intervale de 6 ore, instructiunile sunt dupa cum urmeaza:Apap Forte pentru copii nu trebuie utilizat la copii cu vârsta sub 3 luni, cu exceptia cazului in care este prescris de catre un medic. Cantitatea exacta de Apap Forte pentru copii trebuie administrata prin utilizarea seringii de 5ml pentru administrare orala (cu gradatii de câte 0,25ml) disponibila in cutie. Dupa utilizare, seringa pentru administrarea dozelor trebuie clatita manual de câteva ori, cu apa de la robinet (umplând seringa cu apa). În caz de febra mare (>39ºC), semne de infectie sau persistenta a simptomelor pentru mai mult de 2 zile, trebuie sa va adresati unui medic.Pacienti cu afectare a functiei ficatului sau rinichiului: la pacientii cu insuficienta hepatica uşoara pâna la moderata, sau cu sindrom Gilbert (icter familial nehemolitic), doza zilnica eficace nu trebuie sa depaşeasca 60mg/kg corp şi zi (pâna la cel mult 2g/zi). La pacientii cu afectare a functiei renale, doza trebuie redusa sau intervalul dintre doze trebuie prelungit. La pacientii cu afectare severa a functiei renale, intervalul intre dozele administrate al Apap Forte pentru copii trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari.Pentru copii cu greutatea corporala sub 7kg (6 luni), trebuie avuta in vedere utilizarea supozitoarelor, daca sunt disponibile, cu exceptia cazului in care administrarea acestei forme farmaceutice nu este posibila din motive clinice (de exemplu diaree).Pentru copiii cu greutate corporala mai mare de 41kg (cu vârsta peste 12 ani), adolescenti şi adulti, sunt disponibile alte forme farmaceutice, care pot fi considerate mai adecvate.Daca luati Apap Forte pentru copii mai mult decât trebuie: in caz de supradozaj solicitati asistenta medicala imediata, chiar daca dumneavoastra va simtiti bine sau copilul dumneavoastra se simte bine, deoarece exista riscul afectarii hepatice grave, intârziate. Luati cu dumneavoastra flaconul sau cutia goala pentru ca medicamentul sa poata fi identificat uşor. Pentru a evita afectarea posibila a ficatului, este important ca antidotul sa fie administrat de catre medic cât mai curând posibil. Simptomele de leziune hepatica nu apar in mod normal decât dupa 5 câteva zile. Simptomele de supradozaj pot include greata, varsaturi, anorexie (pierdere a apetitului), paloare şi durere abdominala şi aceste simptome apar de obicei in interval de 24 ore dupa administrare.Daca uitati sa luati Apap Forte pentru copii: nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata şi luati din nou Apap Forte pentru copii in mod adecvat, la ora obişnuita. Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.4. Reactii adverse posibileCa toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Opriti tratamentul şi adresati-va imediat medicului in cazul in care apar reactii alergice (de hipersensibilitate) la paracetamol, manifestate prin: edem Quincke (umflare a fetei, gâtului şi organelor genitale), dispnee (scurtare a respiratiei), episoade de sudoratie (transpiratie), greata sau tensiune arteriala mica.- Frecvente (pot afecta pâna la 1 din 10 persoane): somnolenta uşoara, greata, varsaturi.- Mai putin frecvente (pot afecta cel mult 1 din 100 persoane): ameteli, somnolenta, nervozitate, senzatie de arsura la nivelul gâtului, diaree, durere abdominala (incluzând crampe şi senzatie de arsura in capul pieptului), constipatie, durere de cap, transpiratie/sudoratie, temperatura scazuta (tremuraturi).- Rare (pot afecta cel mult 1 din 1000 persoane): inroşire a pielii.- Foarte rare (pot afecta cel mult 1 din 10000 persoane): tulburari de dezvoltare a celulelor din sânge (trombocitopenie, leucopenie, cazuri izolate de agranulocitoza, pancitopenie), bronhospasm la pacienti predispuşi. Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii.Raportarea reactiilor adverse: daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului. Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct la Agentia Nationala a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România Str. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1 6 Bucuresti 011478- RO E-mail: adr@anm.ro Website: www.anm.ro Raportând reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.5. Cum se pastreaza Apap Forte pentru copiiA se pastra la temperaturi sub 30ºC. A se pastra in ambalajul original, pentru a fi protejat de lumina. Nu lasati acest medicament la vederea şi indemâna copiilor. Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie şi pe eticheta flaconului dupa „EXP“. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective. Dupa prima deschidere a flaconului, suspensia orala trebuie utilizata in interval de 6 luni. Nu utilizati acest medicament daca observati semne vizibile de deteriorare. Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.6. Continutul ambalajului şi alte informatiiCe contine Apap Forte pentru copii: substanta activa este paracetamol. Celelalte componente sunt: acid citric monohidrat, citrat de sodiu, zahar, parahidroxibenzoat de metil (E218), parahidroxibenzoat de propil (E216), aroma de portocale [substanta(e) cu aroma naturala], substanta(e) cu aroma artificiala, alcool etilic, butilhidroxianisol (E320)], guma xantan şi apa purificata.Cum arata Apap Forte pentru copii şi continutul ambalajului: Apap Forte pentru copii este un lichid de culoare alba pâna la aproape alba, cu aspect omogen şi cu aroma de portocale.Prezentare: flacon x 85ml. Pachetul include seringa 5ml.

Produse similare

Mullein Oil - Picaturi pentru igiena si sanatatea urechii 15 ml
4.09/5

Mullein Oil - Picaturi pentru igiena si sanatatea urechii 15 ml

68
17 LEI info
Hypromeloza-P Solutie oftalmica 5 mg/ml 10 ml
4.05/5

Hypromeloza-P Solutie oftalmica 5 mg/ml 10 ml

53
17 LEI info
Boramid Picaturi auriculare 10 ml
4.03/5

Boramid Picaturi auriculare 10 ml

38
14 LEI info
Audiclean Spray auricular 60 ml
4.03/5

Audiclean Spray auricular 60 ml

55
22 LEI info
Afomill Fortifiant Afine, Ginko si Musetel picaturi oftalmice 10 ml
4.04/5

Afomill Fortifiant Afine, Ginko si Musetel picaturi oftalmice 10 ml

60
23 LEI info
Afomill Picaturi oculare decongestionante cu Musetel, Galbenele si Fenicul 10 ml
4.05/5

Afomill Picaturi oculare decongestionante cu Musetel, Galbenele si Fenicul 10 ml

63
23 LEI info
Tinctura de Sabouraud 30 g
4.08/5

Tinctura de Sabouraud 30 g

52
11 LEI info
Potassium U picaturi oftalmice 10 ml
4.03/5

Potassium U picaturi oftalmice 10 ml

57
24 LEI info
Afomill Revigorant cu Hamamelis, Musetel si Eufrasia 10 ml
4.05/5

Afomill Revigorant cu Hamamelis, Musetel si Eufrasia 10 ml

65
24 LEI info
Tis Ceratis Picaturi auriculare 20 ml
4.07/5

Tis Ceratis Picaturi auriculare 20 ml

46
10 LEI info
MinOtik picaturi pentru urechi 10 ml
4.14/5

MinOtik picaturi pentru urechi 10 ml

126
24 LEI info
Artelac Lipids Gel oftalmic 10 ml
4.03/5

Artelac Lipids Gel oftalmic 10 ml

60
25 LEI info
Coldisept NanoSilver picaturi pentru urechi 15 ml
4.13/5

Coldisept NanoSilver picaturi pentru urechi 15 ml

155
25 LEI info
Afomill Lubrifiant-Antiiritant cu Acid Hialuronic 10 ml
4.02/5

Afomill Lubrifiant-Antiiritant cu Acid Hialuronic 10 ml

57
25 LEI info
Renu Lubricating & Rewetting Drops picaturi oftalmologice 8 ml
4.03/5

Renu Lubricating & Rewetting Drops picaturi oftalmologice 8 ml

58
25 LEI info
SeptoZinc Extra Puternic solutie oftalmica 10 ml
4.06/5

SeptoZinc Extra Puternic solutie oftalmica 10 ml

72
26 LEI info
Lacrisifi Picaturi oftalmice 10 ml
4.04/5

Lacrisifi Picaturi oftalmice 10 ml

67
27 LEI info
Potassium U PF picaturi oftalmice 10 ml
3.97/5

Potassium U PF picaturi oftalmice 10 ml

45
29 LEI info
Ealk Step Tratament onicomicoza 14 ml
3.93/5

Ealk Step Tratament onicomicoza 14 ml

29
29 LEI info
Artelac Nighttime Gel oftalmic 10 g
3.99/5

Artelac Nighttime Gel oftalmic 10 g

50
29 LEI info
Iridina Revigorant Picaturi oftalmice  10ml
4.00/5

Iridina Revigorant Picaturi oftalmice 10ml

59
31 LEI info
Xailin Hydrate Picaturi oftalmice 10 ml
4.01/5

Xailin Hydrate Picaturi oftalmice 10 ml

65
32 LEI info
Audispray adult 50 ml
4.01/5

Audispray adult 50 ml

65
32 LEI info
OCUflash Blue Solutie oftalmica 10 ml
3.98/5

OCUflash Blue Solutie oftalmica 10 ml

53
33 LEI info
Zdrovit Acustivum Durere Spray auricular 20 ml
3.99/5

Zdrovit Acustivum Durere Spray auricular 20 ml

58
33 LEI info
Sensivit picaturi oftalmice 10 ml
3.96/5

Sensivit picaturi oftalmice 10 ml

49
34 LEI info
A - Cerumen Solutie unidoze 2 ml  10 bucati
3.98/5

A - Cerumen Solutie unidoze 2 ml 10 bucati

57
34 LEI info
A - Cerumen Spray 40 ml
3.99/5

A - Cerumen Spray 40 ml

59
34 LEI info
Hydramed Night Unguent oftalmic lubrifiant 5 g
3.98/5

Hydramed Night Unguent oftalmic lubrifiant 5 g

56
34 LEI info
Acustivum Spray auricular 20 ml
3.97/5

Acustivum Spray auricular 20 ml

56
35 LEI info
Blefaroshampoo 40 ml
4.02/5

Blefaroshampoo 40 ml

73
35 LEI info
Doppelherz Augen Tropfen Picaturi pentru ochi 10 ml
3.97/5

Doppelherz Augen Tropfen Picaturi pentru ochi 10 ml

58
36 LEI info
OCUhyl C Picaturi oftalmice 10 ml
3.96/5

OCUhyl C Picaturi oftalmice 10 ml

54
37 LEI info
Zdrovit Vizik Allergy Picaturi pentru ochi - protejeaza si calmeaza 10 ml
3.97/5

Zdrovit Vizik Allergy Picaturi pentru ochi - protejeaza si calmeaza 10 ml

60
38 LEI info
Ocunet Servetele sterile pentru  igiena perioculara  20 plicuri
3.98/5

Ocunet Servetele sterile pentru igiena perioculara 20 plicuri

68
39 LEI info
Iridina Umectant Spray oftalmic 10ml
3.95/5

Iridina Umectant Spray oftalmic 10ml

56
39 LEI info
Iridina Revigorant Spray oftalmic  10ml
3.96/5

Iridina Revigorant Spray oftalmic 10ml

59
39 LEI info
Zdrovit Vizik Picaturi pentru ochi uscati si obositi 10 ml
3.96/5

Zdrovit Vizik Picaturi pentru ochi uscati si obositi 10 ml

57
39 LEI info
Zdrovit Vizik Picaturi pentru ochi rosii si iritati 10 ml
3.96/5

Zdrovit Vizik Picaturi pentru ochi rosii si iritati 10 ml

57
39 LEI info
Artelac Rebalance Picaturi oftalmice 10 ml
3.93/5

Artelac Rebalance Picaturi oftalmice 10 ml

48
39 LEI info
Lacrisifi Clar Solutie oftalmica 10 ml
3.99/5

Lacrisifi Clar Solutie oftalmica 10 ml

72
39 LEI info
Ededay Solutie Oftalmica Hipertonica Sterila 10 ml
4.06/5

Ededay Solutie Oftalmica Hipertonica Sterila 10 ml

121
40 LEI info
Vita - Pos Unguent oftalmic 5 g
4.00/5

Vita - Pos Unguent oftalmic 5 g

78
40 LEI info
Unitears picaturi oftalmologice 10 ml
3.96/5

Unitears picaturi oftalmologice 10 ml

63
41 LEI info
Xanternet Gel oftalmic steril 10 flacoane
3.97/5

Xanternet Gel oftalmic steril 10 flacoane

67
42 LEI info
Xailin Gel oftalmic 10 g
3.94/5

Xailin Gel oftalmic 10 g

60
43 LEI info
Lubristil Relax Solutie oftalmica 10 ml
3.95/5

Lubristil Relax Solutie oftalmica 10 ml

61
43 LEI info
BioTrue picaturi oftalmice 30 monodoze 0.5 ml
3.93/5

BioTrue picaturi oftalmice 30 monodoze 0.5 ml

53
43 LEI info